Wycieczka po Bieszczadach

Bieszczady – znane przede wszystkim z niesamowitych gór i pięknego jeziora Solińskiego oferują nie tylko mnóstwo atrakcji osobom lubiącym aktywny wypoczynek ale i osobom, które niekoniecznie chcą lub mogą iść na długie wycieczki górskie czy też spędzać całe dnie na intensywnym zwiedzaniu. Region dzięki swojej różnorodności ma wiele do zaoferowania osobom aktywnym fizycznie, rodzinom ale także i seniorom. Poniżej kilka propozycji.

WSZYSTKO O BIESZCZADZKICH JEZIORACH.

Podczas tej wycieczki poznacie niemal wszystkie tajemnice jakie kryją w sobie oba Jeziora. Mnóstwo ciekawostek, faktów i mitów. Możemy przejechać malowniczą trasą wzdłuż tzw. „starego koryta rzeki San” do cudownego źródełka w Zwierzyniu, w którym woda ponoć ma moc uzdrawiającą na oczy.

Będąc w Solinie i przemieszczając się tzw. „bieszczadzkimi krupówkami” (deptak z pamiątkami) dojdziemy na zaporę, gdzie na wstępie będziemy mogli podziwiać ławice ogromnych ryb.  Dla chętnych możliwość skorzystania z najnowszej atrakcji w Bieszczadach – przejazdu koleją gondolową nad największą zaporą w Polsce, z niesamowitymi widokami na Bieszczady! Bardzo polecam rejs statkiem po Jeziorze Solińskim, który o każdej porze roku dostarcza wyjątkowych widoków. Z pokładu statku zobaczymy „zielone wzgórza nad Soliną” o których tak pięknie śpiewał Wojciech Gąssowski. Warto odwiedzić również Polańczyk – znane bieszczadzkie uzdrowisko.

NA DUŻEJ OBWODNICY BIESZCZADZKIEJ.

To główny ciąg komunikacyjny w naszym regionie, wzdłuż którego znajdziemy wiele ciekawych atrakcji. Cała pętla ma 144 km długości.

Po drodze przejedziemy m.in. przez Ustrzyki Dolne, gdzie warto odwiedzić Muzeum Młynarstwa i Wsi oraz świeżo wyremontowane Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Zatrzymamy się nad jednym z najładniejszych punktów widokowych, zlokalizowanym nad Lutowiskami. W Smolniku obowiązkowy punkt do zobaczenia to dawna cerkiew greckokatolicka (obecie kościół) wpisana na listę UNESCO.

Z Dużej Obwodnicy warto na chwilę zboczyć do Mucznego, które oferuje wiele atrakcji jak choćby pokazową zagrodę żubrów!

Jadąc dalej proponuję wyjście w góry, by w pełni móc zobaczyć niesamowite widoki jakie rozpościerają się z połonin. Trasa wiedzie do najwyżej położonego schroniska (teraz schron) w Bieszczadach – czyli słynnej Chatki Puchatka. Na górze przy dobrej pogodzie czekają nas piękne widoki. Całe przejście zajmie nam ok. 3 godz. Z kolei osobom, które nie za bardzo chcą się zmęczyć proponuję króki spacer do Bacówki Pod Małą Rawką, w którym mozna zjeść pyszne naleśniki z jagodami z bieszczadzkich połonin. Z tego miejsca także zobaczymy piękne widoki na połoniny.

Dalej przez Wetlinę dojedziemy do Cisnej – stolicy bieszczadzkich zakapiorów. Krótka wizyta w Siekierezadzie a następnie przejazd słynną Bieszczadzką Ciuchcią – dawną kolejką wąskotorową, którą niegdyś przewożono drewno. Trasa wiedzie do Balnicy, położonej na granicy polsko – słowackiej.

KOMAŃCZA, SANOK, ZAGÓRZ

Propozycja wycieczki nieco oddalona od Bieszczadów ale równie interesująca i ciekawa.

Możemy zacząć ją od wizyty w Osławicy w bacówce, gdzie do dzisiaj wyrabiane są sery. Uczestnicy będą mogli zakupić oryginalne oscypki, bundz, solon i inne sery.

Następnie udamy się do Komańczy. Pokonując malowniczą drogę pomiędzy jodłowym, pachnącym lasem dojdziemy do wyjątkowego klasztoru. Wyglądem zupełnie nie przypomina on tych, które znamy a raczej wygląda jak szwajcarska willa. Mieszkają tam siostry Nazaretanki. Natomiast miejsce to słynie z faktu, iż w latach 1955 – 1956 internowany był tutaj kardynał Stefan Wyszyński. Na miejscu będziemy mieć możliwość wysłuchania nieco historii i zobaczenia izby muzealnej.

Dalej jadąc w kierunku Zagórza warto zatrzymać się w prawosławnej cerkwi w Szczawnem i wysłuchać bardzo ciekawej opowieści z ust mieszkanki tego terenu.

W Zagórzu z kolei punktem, którym polecam do zwiedzania są monumentalne ruiny klasztoru oo. Karmelitów Bosych. Od niedawna funkcjonuje tam Foresterium – miejsce, w którym w ciekawy, niekiedy multimedialny sposób dowiemy się o historii tego klasztoru.

Na koniec czeka na nas Królewskie Wolne Miasto Sanok. Słynie ono z jednego z największych skansenów w Polsce, bogatej kolekcji Ikon oraz największego zbioru przedmiotów w tym obrazów należących do Zdzisława Beksińskiego. Na koniec czeka nas spacer po urokliwej sanockiej starówce i pamiątkowe zdjęcie przy pomniku Dzielnego Wojaka Szwejka.

To oczywiście tylko namiastka atrakcjie jakie oferują Bieszczady i okolice. Szczegółowy program wycieczki każdorazowo ustalam indywidualnie z Klientem. Dzięki temu – oferta jest maksymalnie dopasowana do Państwa oczekiwań. Nastaw się na SWOBODNE zwiedzanie wink

Partner:

Specyfikacja
wycieczki

Najważniejsze informacje

Najlepsze dla

Seniorów, osób starszych, grup zorganizowanych, rodzin z dziećmi

Długość wycieczki

2 dni z możliwością rozbudowania o kolejne

Stopień trudności

Łatwa, pieszo-autokarowa

Cena

Do ustalenia

Z

W cenie

Usł. Przewodnika, parkingi, ubezpieczenie NNW

Zapytaj o indywidualną wycenę

Odkywaj Bieszczady w swoim własnym stylu  z pomocą przewodnika i specjalnie przygotowanego planu wycieczki. Sam zaprojektuj swoje wspomnienia z Bieszczad.

Zaznacz dodatkowe atrakcje możliwe do zrealizowania przy tej wycieczce

12 + 10 =