Zacznę od tego, że słowackie Bieszczady są przepiękne .
Dla większości z nas – mieszkańców polskich Bieszczadów – pogranicze polsko słowackie jest praktycznie w ogóle nie znane, choć to zaledwie przysłowiowy „rzut beretem”. Wystarczy tylko przekroczyć granicę, np. na Przełęczy nad Roztokami, zejść w dół do pierwszej wioski i zobaczyć jak wszystko się zmienia! Wszystko jest inne – co nie znaczy, że gorsze – po prostu inne …
Zmienia się klimat na łagodniejszy, bardziej południowy. Czas zdecydowanie zwalnia – ludzie żyją swoim własnym – zupełnie nie śpiesznym rytmem. Przez co są bardziej „wyluzowani”, co większości nam – Polakom, przeszkadza bo my ciągle gdzieś i za czymś gonimy … Zmienia się budownictwo, widać tu ewidentne wpływy węgierskie. Wioski sa zwarte – typowe ulicówki, które ciągną się wzdłuż cieków wodnych, przez co nie widać w krajobrazie rozproszonych domostw. Zupełnie inaczej wyglądają cerkwie, choć to tylko druga strona pasma górskiego.
Nie zmienia się tylko przyroda … Tak jak i u nas – w Bieszczadach – jak okiem sięgnąć widać zieloność lasów tak i tu, choć są to przeważnie tylko lasy bukowe. Do tego mnóstwo łąk na których widać wypasające się krowy.
Jednym słowem jest to piękny i nieznany region, który nawet Słowakom kojarzy się głównie z biedą i jest im zupełnie nieznany… A to nie prawda!
Wyrusz z nami na wycieczkę rowerową przez słowackie Bieszczady i zobacz co skrywa pogranicze polsko – słowackie. Na wysokiej klasy rowerach elektrycznych z firmy Elektrobiesy pokonamy ok. 140 km delektując sie malowniczymi widokami. Zobaczysz i doświadczysz wszystko to o czym pisałam powyżej. Na trasie mamy sporo widokowych miejsc, dobrze wyznakowane ścieżki (przeważają drogi asfaltowe), bardzo mały ruch samochodowy, zabytkowe drewniane cerkwie. Do tego jedziemy małą kameralną grupą co sprzyja wychillowaniu się Śpimy w małym penjsonacie o standardzie turystycznym (niestety ilość miejsc noclegowych jest bardzo ograniczona na tym terenie) i jedmy regionalne dania. Wśród atrakcji – w planie mamy zobaczyć kilka zabytkowych cerkwi, w tym jedną wpisaną na listę UNESCO, zobaczyć niesamowity wirtualny pokaz nieba w planetarium, poznać historię tego terenu, zobaczyć niezwykle malowniczy Zalew Starina …
Szczegóły oferty pod tym linkiem: Wycieczka rowerowa przez słowackie Bieszczady
Link do formularza zgłoszeniowego: Rezerwacja
Poniżej mapy z zaplanowanymi trasami oraz kilka fotografii z miejsc które zobaczymy na trasie.
Masz pytania – skontaktuj się ze mną:
Ela Słoboda – tel. +48 513 108 175, ela@swobodnewycieczki.pl