Wycieczka rowerowa przez słowackie Bieszczady

BRAK WOLNYCH MIEJSC!

A gdyby tak rzucić wszystko w długi weekend czerwcowy i przyjechać w Bieszczady a potem uciec na ich drugą stronę? Słowacką stronę 😉

Termin: 1 – 2 czerwiec 2024 r.

Zapraszamy Was na dwudniową wycieczkę na rowerach elektrycznych, podczas której zobaczymy niezwykle malownicze słowackie Bieszczady !

 

Na rowerach elektrycznych przejedziemy około 140 km delektując się krajobrazem słowackich Bieszczadów. Czeka nas świetna przygoda, piękne widoki, słowacki – wyluzowany styl życia, wyjątkowy klimat górskich wiosek, unikatowe drewniane cerkwie i sporo innych atrakcji.

Sprawdź czy jesto to oferta dla Ciebie i dołącz do naszej rowerowej wyprawy!

Link do formularza zgłoszeniowego: Rezerwacja wycieczki

Dla kogo jest ta oferta?

Dla tych co już sporo na rowerach przejechali ale także i dla tych, którzy chcieliby zacząć swoją rowerową przygodę. Nawet jeśli do tej pory nie jeździłeś na elektryku – nic nie szkodzi! Zanim zaczniemy wycieczkę poinstruujemy Was o zasadach. Szybko nabierzecie pewności siebie w jeździe! Słowackie Bieszczady są mało zaludnione i przez to dzikie, więc jest to też oferta idealna na poznanie nowego regionu i zobaczenia „życia” po drugiej stronie pasma granicznego. W Bieszczadach czas mocno zwalnia ale w słowackiej jej części niemal się zatrzymał cool. Będziesz pod wrażeniem!

Zapisując się na wycieczkę:

• Zaskoczysz się ilością bardzo dobrze oznakowanych ścieżek rowerowych w słowackich Bieszczadach;
• Będziemy poruszać się zarówno drogami asfaltowymi jak i leśnymi;
• Na trasie będziemy mijać wiele widokowych miejsc;
• Zobaczymy „od środka” Park Narodowy Połoniny
• Zobaczymy kilka cerkwi będących prawdziwymi perełkami architektury drewnianej;
• Zwiedzimy obserwatorium w Kołonicach, w którym znajduje się drugi co do wielkości teleskop na Słowacji! W trakcie wizyty zobaczymy niesamowity pokaz nieba w planetarium.
• Będziemy jechać wzdłuż sztucznego zbiornika Starina, który ze względu na to iż stanowi rezerwuar wody pitnej podlega ścisłej ochronie i w jego najbliższej okolicy nie ma żadnych zabudowań.
• W ciągu dwóch dni przejedziemy około 140 km na wysokiej klasy rowerach elektrycznych (w cenie wycieczki) z wypożyczalni ElektroBiesy
• Będziesz uczestnikiem kameralnej grupy a zarazem pionierem bo to pierwsza taka oferta w Bieszczadach!

Gdy już się zdecydujesz, doświadczysz ciszy, spokoju, wyluzowania, bardzo małego ruchu na drogach, innego widoku na polskie Bieszczady, pięknej przyrody i fajnej przygody!

Wycieczka rowerowa przez słowackie Bieszczady. Na zdjęciu widać rowerzystów w trakcie odpoczynku. Na polnej drodze, pośród lasu, od lewej strony widać dwie osoby w kaskach, w koszulkach i spodenkach i kaskach na głowie. Przed nimi stoją trzy rowery.

Słowackie Bieszczady, czyli?

Po południowej stronie pasma Bieszczadów ciągną się słowackie Bukovskie Vrchy. To bardzo mało znany region na Słowacji, który często bywa określany mianem słowackich Bieszczadów. Sporą jego część stanowi Narodny Park Połoniny, który wraz z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym oraz ukraińskim Użockim Parkiem Narodowym tworzą Międzynarodowy Rezerwat Biosfery Karpaty Wschodnie, wpisany na listę Światowego Dzidzictwa UNESCO. Najwyższym szczytem jest Kremenec (1221 m n.p.m.) czyli nasz polski Kremenaros – miejsce gdzie spotykają się granice Polski, Słowacji i Ukrainy.
Jak sama nazwa wskazuje – jest to teren porośnięty przez bukowe lasy, w których żyją niedźwiedzie, wilki, rysie czy żubry. Jest to teren mało znany i rzadko odwiedzany ale idealny dla rowerzystów! Małe zaludnienie terenu i dobrze wyznakowana sieć szlaków rowerowych, sprawi, że turystów w tej części Słowacji będzie przybywać!
Region zachwyca nie tylko ogromną ilością lasów, łąk, małą ilością zabudowań ale też i perełkami drewnianej architektury. W trakcie wycieczki zobaczymy kilka cennych drewnianych cerkwi, pochowanych w górskich małych wioskach.

Poniżej fotografia zabytkowej cerkwi greckokatolickiej w Jalovej.

Zdjęcie przedstawia malutką drewnianą, zabytkową cerkiew (ujęcie od frontu). Dookoła niej rosną wysokie drzewa (lipy)

Ramowy program Wycieczki rowerowej przez słowackie Bieszczady

DZIEŃ 1

Spotykamy się w godzinach porannych w Cisnej. Zanim wyruszymy na wycieczkę dobierzemy rowery, przepakujemy swoje rzeczy – częściowo do sakw a częściowo do plecaków, które pojadą samochodem do miejsca zakwaterowania na Słowację. W Cisnej będzie też miejsce na pozostawienie swoich samochodów.
Po omówieniu zasad naszej wycieczki wyruszymy w kierunku Przełęczy nad Roztokami gdzie przekroczymy granicę polsko – słowacką.
Po podziwianiu panoramy z wieży widokowej czeka nas zjazd serpentynami z Przełęczy w kierunku miejscowości Ruskie a dalej do malowniczo położonej Runiny. Pasmo graniczne z takimi szczytami jak Rabia Skała, Dziurkowiec będziemy mieć jak na dłoni! W Runinie po raz pierwszy spotkamy się z klimatem małej bieszczadzkiej wsi po słowackiej stronie.
W dalszej kolejności asfaltową drogą udamy się do miejscowości Topola. Ale zanim tam dojedziemy przejedziemy malowniczo wciętą doliną przez Park Narodowy Połoniny z krótkim postojem przy wodospadzie.
W Topoli zobaczymy zabytkową cerkiew greckokatolicką pw. Św. Michała Archanioła (1700 r.) w unikatowym typie cerkwi karpackich charakterystycznych dla rejonu Sniny.

Cerkiew w Topoli:

Zdjęcie przedstawia zabytkową drewnianą cerkiew. Ma prosty dach, pod którym widać coś na wzór krużganek.
Nasza dalsza trasa wiedzie aż pod samą granicę słowacko-ukraińską. Tu szutrową drogą będziemy jechać przez piękne bukowe lasy. Wyjedziemy na górę Holica na której znajduje się niewielka wieża widokowa! Z tego miejsca zobaczymy niesamowitą, dookólną panoramę na Bieszczady polskie, słowackie i ukraińskie a także inne góry (w tym Tatry przy dobrej widoczności!).

Takie widoki czekają na nas z góry Holica w słowackich Bieszczadach:

Zdjęcie pokazuje krajobraz z góry Holica. Jest to punkt widokowy, który zobaczymy w trakcie wycieczko rowerowej przez słowackie Bieszczady. Ogromna łąka, przez którą biegnie polna droga, w tel rozległa panorama na zalesione góry. Jest piękny słoneczny dzień.
Zjeżdżamy do Ruskiej Voli i dalej do Ladomirovej. Tu kończy się nasz pierwszy dzień wycieczki rowerowej.
Kwaterujemy się w kameralnym pensjonacie, jemy obiadokolację (będzie coś regionalnego smile) i odpoczywamy.

Trasa wycieczki pierwszego dnia: Link
Długość odcinka: 70 km,
Przewyższenia: 827 m↑ i 1109 m↓

DZIEŃ 2

Po śniadaniu pakujemy swoje rzeczy i ruszamy na drugi dzień naszej rowerowej wycieczki po wschodniej Słowacji.
Zanim rozpędzimy się na dobre zobaczymy cerkiew w Ladomirovej wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz obserwatorium astronomiczne na Kolonickom Sedle. Znajduje się ono na terenie Parku Ciemnego Nieba – miejsca o bardzo niskim poziomie zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem. Dzięki temu jest to idealne miejsce na oglądanie gwiezdnego nieba! Najważniejszym instrumentem służącym do obserwacji nieba jest Wyhorlacki Teleskop Narodowy – drugi co do wielkości tego typu sprzęt w Słowacji, o średnicy głównego lustra 1 metr. Uczestnicy wycieczki w planetarium zobaczą fascynujący wirtualny pokaz nocnego nieba.

Zdjęcie planetarium w Kolonicach:

Zdjęcie przedstawia planetarium w Kolonicach. Wyglądem przypomina spodek UFO.

Z planetarium dalej będziemy kontynuować nasza wycieczkę jadąc po ścieżce rowerowej położonej u stóp Snińskiego Kamienia do Zemplinskich Hamre. Stamtąd ścieżką rowerową usytuowaną na nasypie dawnej kolejki wąskotorowej (po słowacku uzkokolajke) zjedziemy w okolice Sniny i dalej wzdłuż rzeki Cirocha dojedziemy do Stakcina i następnie w okolice zbiornika wodnego Starina.

Zalew powstał w 1987 r. Jest to największy słowacki i zarazem największy w Europie Środkowej zbiornik wody pitnej, który zaopatruje w wodę wiele słowackich miejscowości m.in. Preszow i Koszyce, do których woda biegnie rurociągiem długości 130km. Historia Stariny jest podobna do Jeziora Solińskiego. Tu również na rzece postawiono zaporę i wysiedlono ok. 3500 osób z terenu na którym rozlała się woda. Trasa naszej rowerowej wycieczki biegnie wzdłuż zachodniego brzegu Zalewu. Dalej zaczniemy się piąć w kierunku Przełęczy nad Roztokami, skąd czeka nas długi zjazd do Cisnej do miejsca w którym pozostawiliśmy swoje samochody.

Fragment ścieżki rowerowej nad Zalewem Starina. Jest to nowiutka droga asfaltowa pośród lasu. Z prawej trony zdjęcia przy drodze stoi drogowskaz: biała podłużna tabliczka z zielonymi napisami Runina 25 km, Polska 21,5 km oraz grafiką roweru i strzałki w górę nad nim.

Trasa wycieczki drugiego dnia: Link
Długość odcinka: 66 km,
Przewyższenia: 1067 m↑ i 779 m↓

Link do formularza zgłoszeniowego: Rezerwacja wycieczki

Kilka słów o rowerach, na których będziemy jechać podczas wycieczki

Do dyspozycji uczestników wycieczki oddajemy sprzęt z wypożyczalni Elektrobiesy z Lutowisk, na który składają się rowery trekkingowe firmy Merida M-bike, wyposażone w pojemną baterię i centralny silnik Bafanga. Są one bardzo wygodne, amortyzowane na widelcu przednim i z amortyzowanym siodełkiem. 9-rzędowe przerzutki, tarczowe hamulce, oświetlenie, błotniki i bagażniki seryjne czynią te rowery bardzo komfortowe zarówno na asfalcie, jak i na drogach szutrowych, a to dzięki wzmacnianym obręczom i oponom. Rama damska, ścięta albo męska, klasyczna. Koła w rozmiarze 28 cali. Realny zasięg na pełnej baterii przy zachowaniu podstawowych zasad jazdy na elektryku to około 80-100 km.
Oprócz trekkingów proponujemy rowery mtb firmy Pells Thorr, również na silniku centralnym Bafanga i mocnymi bateriami w ramie. 29-calowe koła, rama w dwóch rozmiarach L oraz M, amortyzowany przedni widelec, hydrauliczne hamulce, 10-cio rzędowa kaseta i możliwość założenia bagażnika i sakwy – to krótka charakterystyka tych rowerów. Podobnie jak w przypadku trekkingów, i tu zasięg może sięgnąć 100 km, pod warunkiem zastosowania się do kilku prostych zasad jazdy na rowerze elektrycznym o których oczywiście Was poinstruujemy.

Na łące stoja dwa rowery (biały i czarny). W oddali widac góry. Jest słoneczny dzień, na niebieskim niebie widać obłoczki.

Jakie należy mieć umiejętności rowerowe?

Po pierwsze należy umieć jeździć na rowerze 😉

Rower elektryczny pozostaje rowerem i różni się tylko tym, że posiada dodatkowo silnik, baterię i panel z wyświetlaczem. Zasada użytkowania jest podobna: trzeba utrzymać równowagę w czasie jazdy i trzymając ręce na kierownicy, równocześnie pod górę albo po równym pedałujemy, żeby jechać do przodu. Jeśli nie pedałujemy, to nie jedziemy, no chyba że z góry 😉

Do podstawowych umiejętności musimy zaliczyć również umiejętność hamowania oraz zmieniania przełożeń łańcucha na kasecie zębatek a także zmianę stopni wspomagania. Owo wspomaganie w rowerach elektrycznych, na których będziemy jechać, działa tylko wtedy, kiedy pedałujemy, a jego zakres ustalamy sami za pomocą prostych dwóch przycisków – zwiększającego pomoc, np. przy podjeździe, albo zmniejszającego pomoc, kiedy chcemy albo bardziej się zmęczyć, albo zaoszczędzić prąd.

Aby cieszyć się z jak najdłuższego dystansu musimy spełnić podstawowe warunki – korzystać ze wspomagania w umiarkowanym zakresie i kontrolować na bieżąco stopień zużycia baterii (na wyświetlaczu jest odpowiednia funkcja i rower nas informuje o przybliżonym dystansie). Aby jak najefektywniej wykorzystać prąd w baterii, musimy dać coś od siebie, odrobinę wysiłku przy zachowaniu kadencji na poziomie około 60 obrotów na minutę.

Więc, jeśli na codzień nie jeździsz na rowerze to decydując się na naszą wycieczkę warto na 2 tygodnie czy tydzień trochę pojeździć na jakimkolwiek rowerze, żeby przyzwyczaić mięśnie do takiego ruchu czy oswoić pupę z siodełkiem. Wówczas podczas wycieczki komfort jazdy za pewne się zwiększy wink

Na trasie wycieczki obecne będą dwie osoby z obsługi, które w razie jakichkolwiek zdarzeń służyć będą pomocą i radą, niemniej mogą się również przydać umiejętności zdjęcia koła, wymiany dętki lub innych prostych napraw. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie także samochód z kierowcą na wypadek różnych sytuacji.

Zdjęcie przedstawia dwóch rowerzystów, stojących na polnej drodze posród lasu. Z lewej strony mężczyzna ubrany w czarną koszulke i spodenki, trzyma czarny rower i niebieski kask. Z prawej strony zdjęcia obok mężczyzny siedzi na rowerze kobieta ubrana w jasnokremową koszulkę i dżinsowe spodenki. Siedzi na białym rowerze, na kierownicy ma zawieszony niebieski kask.

Jeśli chcesz wziąć swój rower - nie ma problemu ale wymagamy!

Jego dobrego stanu technicznego, pozwalającego na pokonanie założonego dystansu wycieczki. W przypadku elektryka – podstawowych umiejętności jego obsługi (co marka roweru to inne zasady), pojemnej baterii, pozwalającej na przejechanie jednym strzałem około 65 km dziennie bez konieczności ładowania po drodze.

Wymagamy także potwierdzenia, że organizator nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie awarie i niedogodności, wynikające z użytkowania swojego sprzętu. Organizator również nie zapewnia roweru zastępczego w przypadku jakichkolwiek awarii, uszkodzeń, zapewnia natomiast możliwość transportu roweru na przyczepce rowerowej oraz samego uczestnika.

Jeśli nie chcesz jechać na elektryku, musisz o tym poinformować organizatora i uzyskać zgodę na wzięcie udziału w wycieczce. Zastrzegamy sobie prawo do odmowy bez podania przyczyn.

Jeśli weźmiesz elektryka, pamiętaj abyś zabrał również ładowarkę. Konieczne jest również zabranie kasku oraz zabezpieczeń przed kradzieżą.

Ceny i świadczenia

Cena: 720 zł/os.

Cena zawiera:

 • 1 nocleg w pensjonacie (pokoje wieloosobowe, standard turystyczny);
 • 1 śniadanie;
 • 1 obiadokolacja;
 • wysokiej klasy rowery elektryczne;
 • jedna sakwa do roweru;
 • kask;
 • opieka dwóch osób na całej trasie wycieczki;
 • bilet wstępu do obserwatorium w Kolonicach;
 • zabezpieczenie samochodem na wypadek awarii lub innych nieprzewidzianych sytuacji;
 • ubezpieczenie KL, NNW;

Cena nie zawiera:

 • dojazdu uczestnika na miejsce zbiórki w Cisnej;

Uwagi:

 • w przypadku zabrania swojego roweru na wycieczkę, jej koszt wynosi 570 zł/os. W takim przypadku uczestnik jest zobowiązany do posiadania swojego kasku oraz sakwy;
 • organizator zastrzega sobie prawo wprowadzania modyfikacji do tras spowodowanych różnymi czynnikami, nie zależnymi od nas;
 • wybierając się na wycieczkę na Słowację trzeba mieć swego rodzaju wyluzowanie na pewne niedociągnięcia wink. No cóż, nasi południowi sąsiedzi mają nieco odmienne podejście do organizacji tego rodzaju imprez wink

Link do formularza zgłoszeniowego: Rezerwacja wycieczki

Miejsce zakwaterowania

Turistická ubytovňa Jurčišin

Uczestnicy wycieczki zostaną zakwaterowani w kameralnym pensjonacie. Do dyspozycji będą pokoje wieloosobowe z łazienkami. Na miejscu jest restauracja, w której zjemy obiadokolację oraz śniadanie.

Link do obiektu: pensjonat

Co zabrać na wycieczkę rowerową?

Będąc uczestnikiem Wycieczki rowerowej przez słowackie Bieszczady, część rzeczy, które będą potrzebne na nocleg należy spakować do oddzielnej torby, która zostanie przewieziona samochodem do miejsca zakwaterowania. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zabranie minimalnej liczy rzeczy:
• ubranie na przebranie (spodnie, koszulka, bluza);
• kurtka;
• pidżama;
• bielizna;
• kosmetyki;
• klapki lub inne wygodne buty do chodzenia „po domu”;

Pakując sakwy należy pamiętać, że teren jest słabo zaludniony i po drodze będziemy mieć niewiele miejsc, gdzie będzie można zrobić zakupy w sklepie.

Stricte na wycieczkę rowerową zabieramy:
• wodę, min. 1,5 l;
• coś słodkiego (mogą być także energetyki);
• coś do zjedzenia (bułki, drożdżówki);
• mała apteczka (plastry, bandaż, octanisept, swoje prywatne leki);
• kurtkę przeciwdeszczową;
• kask (jest w ofercie razem z rowerem ale jeśli jesteście przyzwyczajeni do swoich kasków, nie ma przeszkód by zabrać go ze sobą. Jedno jest pewne: kask na głowie obowiązuje wszystkich podczas wycieczki! Choć nie jest on wymagany ustawowo ale bardzo zależy nam na Waszym bezpieczeństwie);
• inne akcesoria rowerowe, typu rękawiczki, okulary;
• trochę gotówki w Euro, bowiem w małych wiejskich sklepach nie wszędzie da się zapłacić kartą,
• wszystko inne to co uważacie za potrzebne.

 

Link do formularza zgłoszeniowego: Rezerwacja wycieczki

Specyfikacja
wycieczki

Najważniejsze informacje

Oferta dla

Osób lubiących jeździć na rowerach a także tych, którzy chcą zacząć swoją rowerową przygodę. Jedziemy na elektrykach – dzięki czemu możemy pokonać dłuższy dystans ale uwaga! na nich też można się zmęczyć wink

Termin wycieczki

1 – 2.06.2024 r.

Cena

720 zł/os. (z rowerem)

570 zł/os. (bez roweru)

Z

W cenie

1 nocleg,

1 śniadanie,

1 obiadokolacja,

wysokiej klasy rowery elektryczne,

jedna sakwa na rower,

kask,

opieka 3 osób na całej trasie,

bilet wstępu do obserwatorium w Kolonicach,

zabezpieczenie samochodem na wypadek awarii lub innych nieprzewidzianych sytuacji,

ubezpieczenie KL, NNW

O

Cena nie zawiera

Dojazdu uczestnika na miejsce zbiórki w Cisnej

q

Uwagi

W przypadku zabrania swojego roweru uczestnik jest zobowiązany do posiadania swojego kasku oraz sakwy,

Organizator zastrzega sobie prawo wprowadzenia modyfikacji w przebiegu tras z przyczyn nie zależnych od nas. 

 

Zapytaj o ofertę

Jeśli masz pytania odnośnie wycieczki możesz skontaktować się ze mną poprzez poniższy formularz. Zachęcam także do kontaktu telefonicznego +48513108175 lub mailowego ela@swobodnewycieczki.pl

11 + 4 =