Od tego roku TAK! Udostępniono 3 trasy gdzie „legalnie” będzie można chodzić z psem po Bieszczadzkim Parku Narodowym.
Od prawie 4 lat sama jestem właścicielką Border Collie o imieniu Kropka i jak dla każdego właściciela pupila ważne jest dla mnie to by móc podróżować z psem. Możliwość wędrowania z psem po Bieszczadzkim Parku Narodowym z pewnością uraduje niejednego turystę ;).
Co prawda wskazane przez Park trasy są dość krótkie i nie ma mowy o wyjściu na żadną z połonin ale zawsze coś 😉 Trasy są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 27 lipca 2022 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
1) Szlak zielony z Przełęczy Wyżniańskiej do schroniska Bacówka Pod Małą Rawką
Jest to fragment szlaku, który docelowo prowadzi na Małą Rawkę. Odcinek krótki (zaledwie 1,3 km), którego pokonanie zajmuje około 25 minut ale dostarcza wielu naprawdę pięknych widoków. Stąd zobaczymy m.in. Połoninę Caryńską, Połoninę Wetlińską, Tarnicę z Szerokim Wierchem a nawet szczyty leżące po stronie ukraińskiej. W samej Bacówce z kolei szczególnie polecam zamówienie i spróbowanie najlepszych (moim zdaniem 😉 naleśników z jagodami, zbieranymi w bieszczadzkich lasach. Pychota!
2) Czerwona ścieżka spacerowa do Schroniska Studenckiego Koliba i dalej żółtym szlakiem do Bereżek
Tym razem z psem po Bieszczadzkim Parku Narodowym powędrujemy jego północną granicą do studenckiego schroniska Koliba. Trasa zaczyna się przy asfaltowej drodze prowadzącej z Dwerniczka do Brzegów Górnych. Do samej Koliby prowadzi nas szutrowa droga, którą będziemy podążać przez tereny nieistniejącej wsi Caryńskie. Zachowały się tu pozostałości po zabudowaniach oraz cmentarzu i cerkwisku (napotkamy stosowne tablice). Prowadzony jest tu wypas owiec i krów a w bacówce można kupić pyszne sery. W samej Kolibie można skorzystać z noclegów a także wypić kawę, herbatę czy kupić coś słodkiego. W tym przypadku nie musimy wracać tą samą drogą ale dalej pójść żółtym szlakiem PTTK do Bereżek. Szlak kończy się przy punkcie kasowym i polu namiotowym BdPN.
Cała trasa wg mapy liczy 9 km i żeby go przejść potrzebujemy niespełna 3 godziny. Ja oczywiście proponuję dłuższe delektowanie się przyrodą
3) Zielona ścieżka spacerowa z Tarnawy Wyżnej do torfowiska.
Ostatnia wyznaczona trasa na wycieczki z psem w granicach Bieszczadzkiego Parku Narodowego to same wschodnie rubieże naszego kraju. Ta trasa jest niezwykle urokliwa i wiedzie przez nieistniejącą wieś Dźwniacz Górny. Zobaczymy tu pozostałości w postaci cmentarza i cerkwiska oraz liczne jak na te tereny krzyże przydrożne. Punktem końcowym jest torfowisko wysokie, które nabiera niesamowitych kolorów w jesieni, gdy borówki wybarwiają się na rdzawą czerwień.
Dodatkowym atutem jest to, iż ścieżka ta wiedzie tuż przy samej granicy z Ukrainą! W tym miejscu wyznacza ją naturalna granica – rzeka San, który tutaj jest jeszcze malutką i mocno meandrującą rzeczką. Wzdłuż całej trasy towarzyszą nam biało-czerwone słupki postawione na lewym brzegu Sanu i niebiesko-żółte słupki na prawym brzegu, które informują o tym, że tędy przebiega granica między Polską a Ukrainą a tym samym granica Unii Europejskiej.
Zdecydowanie polecam tą trasę! Można ją nieco zmodyfikować wracając odnogą ścieżki prowadzącą przez niewielkie wzniesienie, z którego rozpościerają się malownicze widoki. Cała trasa ma około 10 km, na jego przejście potrzeba niespełna 3 godz.
To już wszystkie udostępnione trasy gdzie z psem powędrujemy po Bieszczadzkim Parku Narodowym.
Park nakłada na właścicieli obowiązek zaopatrzenia psa w kaganiec i smycz. Dodatkowo wyznaczył limit, że na dany szlak w ciągu dnia może wejść max. 10 psów. Od psów nie ą pobierane dodatkowe opłaty.
Oczywiście poza Parkiem w Bieszczadach z psami można wędrować wszędzie! Zachowując przy tym określone zasady. Nie pozwólmy na płoszenie zwierzyny i sprzątajmy po sobie oraz naszych pupilach
Masz pytania – dzwoń +48 513 108 175 i pisz ela@swobodnewycieczki.pl
Podobne oferty: Wycieczka w Dolinie Górnego Sanu
Ja zapraszam na wycieczki ze mną i Kropką 😉