Z psem po Bieszczadzkim Parku Narodowym?

mar 27, 2023

Od tego roku TAK! Udostępniono 3 trasy gdzie „legalnie” będzie można chodzić z psem po Bieszczadzkim Parku Narodowym. 

Od prawie 4 lat sama jestem właścicielką Border Collie o imieniu Kropka i jak dla każdego właściciela pupila ważne jest dla mnie to by móc podróżować z psem. Możliwość wędrowania z psem po Bieszczadzkim Parku Narodowym z pewnością uraduje niejednego turystę ;).

Zdjęcie przedstawiające zachód słońca. Na pierwszym planie na ławce siedzą 2 osoby - jedna w niebieskiej kurtce i czarnej czapce na głowie. Druga ma czerwoną kurtkę, plecak na plecach i czarną czapkę. SIedzą tyłem względem oglądającego. Obok nich na tej samej ławce stoi biało brązowy pies średniej wielkości. Osoba w czerwonej kurtce obejmuje psa prawą ręką. Osoby te oglądają zachód słońca nad górami. Z lewej widać rosnące drzewa. 

Co prawda wskazane przez Park trasy są dość krótkie i nie ma mowy o wyjściu na żadną z połonin ale zawsze coś 😉 Trasy są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 27 lipca 2022 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

1) Szlak zielony z Przełęczy Wyżniańskiej do schroniska Bacówka Pod Małą Rawką

Mapa przebiegu szlaku z Przełęczy Wyżniańskiej do Bacówki Pod Małą Rawką

Jest to fragment szlaku, który docelowo prowadzi na Małą Rawkę. Odcinek krótki (zaledwie 1,3 km), którego pokonanie zajmuje około 25 minut ale dostarcza wielu naprawdę pięknych widoków. Stąd zobaczymy m.in. Połoninę Caryńską, Połoninę Wetlińską, Tarnicę z Szerokim Wierchem a nawet szczyty leżące po stronie ukraińskiej. W samej Bacówce z kolei szczególnie polecam zamówienie i spróbowanie najlepszych (moim zdaniem 😉 naleśników z jagodami, zbieranymi w bieszczadzkich lasach. Pychota! smile

2) Czerwona ścieżka spacerowa do Schroniska Studenckiego Koliba i dalej żółtym szlakiem do Bereżek

Mapa turystyczna z zaznaczonym przebiegiem szlaku

Tym razem z psem po Bieszczadzkim Parku Narodowym powędrujemy jego północną granicą do studenckiego schroniska Koliba. Trasa zaczyna się przy asfaltowej drodze prowadzącej z Dwerniczka do Brzegów Górnych. Do samej Koliby prowadzi nas szutrowa droga, którą będziemy podążać przez tereny nieistniejącej wsi Caryńskie. Zachowały się tu pozostałości po zabudowaniach oraz cmentarzu i cerkwisku (napotkamy stosowne tablice). Prowadzony jest tu wypas owiec i krów a w bacówce można kupić pyszne sery. W samej Kolibie można skorzystać z noclegów a także wypić kawę, herbatę czy kupić coś słodkiego. W tym przypadku nie musimy wracać tą samą drogą ale dalej pójść żółtym szlakiem PTTK do Bereżek. Szlak kończy się przy punkcie kasowym i polu namiotowym BdPN.

Cała trasa wg  mapy liczy 9 km i żeby go przejść potrzebujemy niespełna 3 godziny. Ja oczywiście proponuję dłuższe delektowanie się przyrodą wink

3) Zielona ścieżka spacerowa z Tarnawy Wyżnej do torfowiska.

Mapa turystyczna z zaznaczonym przebiegiem szlaku.

Ostatnia wyznaczona trasa na wycieczki z psem w granicach Bieszczadzkiego Parku Narodowego to same wschodnie rubieże naszego kraju. Ta trasa jest niezwykle urokliwa i wiedzie przez nieistniejącą wieś Dźwniacz Górny. Zobaczymy tu pozostałości w postaci cmentarza i cerkwiska oraz liczne jak na te tereny krzyże przydrożne. Punktem końcowym jest torfowisko wysokie, które nabiera niesamowitych kolorów w jesieni, gdy borówki wybarwiają się na rdzawą czerwień.

Dodatkowym atutem jest to, iż ścieżka ta wiedzie tuż przy samej granicy z Ukrainą! W tym miejscu wyznacza ją naturalna granica – rzeka San, który tutaj jest jeszcze malutką i mocno meandrującą rzeczką. Wzdłuż całej trasy towarzyszą nam biało-czerwone słupki postawione na lewym brzegu Sanu i niebiesko-żółte słupki na prawym brzegu, które informują o tym, że tędy przebiega granica między Polską a Ukrainą a tym samym granica Unii Europejskiej.

Zdecydowanie polecam tą trasę! Można ją nieco zmodyfikować wracając odnogą ścieżki prowadzącą przez niewielkie wzniesienie, z którego rozpościerają się malownicze widoki. Cała trasa ma około 10 km, na jego przejście potrzeba niespełna 3 godz.

Z prawej strony zdjęcia przewodniczka Ela trzyma w wyciągniętej ręce aparat i robi tzw. Selfie. Jest ubrana w czarne spodnie, brązową bluze a na placach ma zielony plecak. Kuca. Obok niej stoi pies rasy border colie. Jest brązowo biały. Siedzi i patrzy na wprost. Za nimi widać las w jesiennych kolorach.

To już wszystkie udostępnione trasy gdzie z psem powędrujemy po  Bieszczadzkim Parku Narodowym.

Park nakłada na właścicieli obowiązek zaopatrzenia psa w kaganiec i smycz. Dodatkowo wyznaczył limit, że na dany szlak w ciągu dnia może wejść max. 10 psów. Od psów nie ą pobierane dodatkowe opłaty.

Oczywiście poza Parkiem w Bieszczadach z psami można wędrować wszędzie! Zachowując przy tym określone zasady. Nie pozwólmy na płoszenie zwierzyny i sprzątajmy po sobie oraz naszych pupilach wink

Masz pytania – dzwoń +48 513 108 175 i pisz ela@swobodnewycieczki.pl

Podobne oferty: Wycieczka w Dolinie Górnego Sanu

Ja zapraszam na wycieczki ze mną i Kropką 😉

Na pierwszym planie na białej desce SUP (pływa się nią po wodzie) stoi biało brązowy pies. Pysk ma zwrócony w lewą stronę zdjęcia. Na desce przed psem leży jeszcze drewniane wiosło. Z prawej strony u dołu fotografii widać uśmiechniętą Elę ubraną w czarny kostium do nurkowania która trzyma deskę i patrzy na psa