WYPAŁ WĘGLA DRZEWNEGO W BIESZCZADACH – WYSTAWA
Wypały węgla drzewnego to jeszcze nie tak dawno – nierozerwalny element bieszczadzkiego krajobrazu. Obecnie takich miejsc w szerokopojętch Bieszczadach możemy doliczyć się na palcach u jednej ręki. Ale jadąc w kierunku Mucznego tuz przy drodze możemy zobaczyć małą wsytawę związaną z wypałem węgla drzewnego.
Węgiel drzewny – pierwsze skojarzenie, które przychodzi nam do głowy to oczywiście grillowanie ale sam węgiel jak również pochodne podczas wypalania używa się w farmakologii, kosmetyce …
Niegdyś miejsc w Bieszczadach gdzie dymiły retorty było mnóstwo, ponieważ węgiel pozyskuje się z drzew liściastych takich jak buk i grab a takie w Bieszczadach przeważają.
Proces wypału trwa około 3 dni, tzn. jedną dobę trwa załadunek drewna pociętego na metrowe szczapy i odpowiednio przesuszonego. Kolejna doba – to wypalanie drewna. Doświadczony wypalacz, m.in. po kolorze dymu jest w stanie stwierdzić czy powstały węgiel, posiada już odpowiednią jakość. Jeśli tak – całkowicie odcina dostęp tlenu i kolejną dobę trwa wystudzanie retorty i jej wypakowanie. Bardzo ciekawe i barwne są historie życia wypalaczy. Można je poznać m.in. oglądając film „Wypalony” i „Czwarty człowiek” (linki poniżej).
W Mucznym Nadleśnictwo Stuposiany utworzyło mini muzeum gdzie możemy zobaczyć mielerz, czyli pierwszy sposób wypalania węgla a także później powstałe metalowe retorty, w których węgiel wypala się do dzisiaj. Oprócz tego znajduje się tutaj barak węglarzy a także kadź z dawnej potażarni. Wystawa zlokalizowana jest tuż przy drodze prowadzącej do Mucznego, z wpięknym widokiem na połoninę Bukowego Berda.
Specyfikacja
Atrakcji
Najważniejsze informacje
Lokalizacja
Muczne
Czas zwiedzania
15 min.
Cena
bezpłatnie