Jedną z propozycji wycieczek rowerowych jest trasa wiodąca nad słowackie Morskie Oko i krainę wygasłych wulkanów. Morskie Oko jednoznacznie kojarzy się nam z tym położonym w Tatrach ale to o którym mowa w tym wpisie w linii prostej dzieli jakieś 160 km. Zupełnie inna jest ich powierzchnia, otoczenie i popularność. Łączy je jedynie nazwa Zachęcam do przeczytania wpisu, który mam nadzieję, że przekona Was do zobaczenia razem z nami tego pięknego miejsca i unikatowego miejsca, który mnie osobiście niezwykle zauroczył.
A więc, zapraszam nad Słowackie Morskie Oko i krainę wygasłych wulkanów.
Szczegóły wycieczki wraz z formularzem zapisów: Wycieczka nad słowackie Morskie Oko i krainę wygasłych wulkanów.
Chránená krajinná oblasť Vihorlat
Chránená krajinná oblasť Vihorlat (CHKO Vihorlat) to tłumacząc na język polski Obszar Chronionego Krajobrazu Wyhorlat. W jego obrębie znajduje się Morskie Oko oraz dawne wulkany.
Obejmuje centralną część pasma górskiego Wyhorlatu. Leży na pograniczu krajów koszyckiego i preszowskiego, w granicach administracyjnych powiatów Humenné, Snina, Michalovce i Sobrance. Jej najwyższym wzniesieniem jest Vihorlat (1076 m n.p.m.). Jest to pasmo pochodzenia wulkanicznego a Vihorlat jest najdalej na wschód wysuniętym wulkanem na Słowacji! Ale spokojnie – jest to nieczynny wulkan, który powstał pod koniec trzeciorzędu – około 9 mln lat temu.
CHKO Vihorlat powstał w 1973 roku i jego aktualna powierzchnia wynosi 17 485 ha.
Trasa naszej wycieczki wiedzie nieco z boku szczytu Vihorlat ale za to w okolicy innego i chyba jednak bardziej rozpoznawalnego, mianowicie wokół Sninskiego Kamienia. Ma on wysokość 1006 m n.p.m. i jest zbudowany z andezytów. Stanowi go pozostałość potoku lawowego, który pierwotnie wylał się z dawnego wulkanu do starej doliny, a następnie został wypreparowany spośród mniej odpornych, pokrywających go skał, głównie tufów. Wierzchołek tworzą dwie turnie skalne o płaskich wierzchowinach, wyniesione 15 – 20 m nad otaczający grunt i oddzielone siodełkiem: mniejszy i wyższy Malý Sninský kameň (1006 m n.p.m.) oraz większy i niższy Veľký Sninský kameň (998 m n.p.m.). Prowadzą na nie drabinki. Co prawda aktywność wulkaniczna przyczyniła się do powstania Sninskiego Kamienia, jednakże ostateczny kształt nadały mu mróz i woda. Ze szczytu roztacza się rozległa panorama Wyhorlatu, Bieszczadów, Gór Tokajsko-Slańskich i Niziny Wschodniosłowackiej.
Fot. Widok na Sninski Kamień.
Tekst opracowano na podstawie https://chkovihorlat.sopsr.sk/
Morskie Oko i górskie jeziorka
Osobliwością Wyhorlatu są górskie jeziorka. Najsłynniejsze z nich to Veľké Vihorlatské jazero, zwane Morskim Okiem (618 m) i Malé Vihorlatské jazero (Małe Morskie Oko, 727 m), połozone w kotlinie między masywami Motrogonu i Nežabca. Kolejne jeziorka, leżą na północ od Motrogonu: Kotlík (850 m n.p.m.) oraz Podstavka i Hypkania, obecnie w różnych fazach zaniku.
Morskie Oko to największe jezioro osuwiskowe w słowackich Karpatach i trzecie pod względem wielkości naturalne jezioro Słowacji (po Wielkim Stawie Hińczowym i Szczyrbskim Jeziorze w Tatrach). Wysokość lustra wody utrzymuje się na poziomie 618 m n.p.m.
Fot. Morskie Oko wciśnięte pomiędzy górami.
Powstało w końcu plejstocenu, kiedy to ze wschodnich stoków Motrogonu i Jedlinki, zbudowanych ze słabo zwięzłych tufów wulkanicznych, zeszło ogromne osuwisko i zatamowało dolinę potoku Okna. Osuwisko miało szerokość 800 i długość 1900 m. Pierwotnie jezioro było znacznie większe niż dziś i miało powierzchnię 7 ha. Obecna forma jeziora istnieje od lat 80. XX wieku, kiedy wybudowano tamę i poziom wody podniósł się o ok. 5 m. Zapora ma obecnie długość ok. 33 m i szerokość w koronie do 12 m, natomiast powierzchnia Morskiego Oko wynosi 13,80 ha a średnia głębokość 25 m. Długość jeziora wynosi 775 m, maksymalna szerokość 312 m. Największa głębokość (mniej więcej w centralnej części zbiornika) wynosi pomiędzy 25 a 26 m. Dno jeziora jest muliste, u ujść potoków często pokryte wolno rozkładającymi się liśćmi buków, porastających jego brzegi. Kolor wody z reguły ciemnozielony. Woda od głębokości 9 m aż po dno ma przez cały rok prawie stałą temperaturę, pomiędzy +4,4 a +4,8 °C.
Jezioro zamieszkuje kilka gatunków ryb, z których pierwotnego pochodzenia są prawdopodobnie jedynie pstrąg potokowy, śliz pospolity i strzebla potokowa. Gatunkiem zdecydowanie dominującym jest kleń (sztucznie wprowadzony). W otoczeniu jeziora spotkamy raka rzecznego, wydrę europejską i bociana czarnego.
W 2024 r. Morskie Oko odwiedziło 50 325 turystów z czego 2346 to rowerzyści.
Tekst opracowano na podstawie https://chkovihorlat.sopsr.sk/
Lasy
Jest to jedno z najbardziej zalesionych pasm górskich na Słowacji, z przewagą lasów liściastych, zwłaszcza bukowych. Stopień lesistości wynosi aż 90%! Znajdziemy tu również drzewostany w minimalnym stopniu naruszone przez człowieka, mające charakter lasów naturalnych o strukturze puszczy pierwotnej (okolice Morský oko, Jedlinka, Veža, Motrogon, Sninský kameň). Dlatego też lasy bukowe porastające pasmo Vyhorlatu w 2008 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są to lasy pierwotne, czyli takie, które zostały naruszone przez człowieka w niewielkim stopniu lub wcale.
Fot. Trasa naszej wycieczki rowerowej w okolicy Morskiego Oka.
Zgodnie z obecnym stanem wiedzy na tym obszarze występuje ponad 2000 gatunków bezkręgowców. Spośród kręgowców zalicza się do nich m.in. traszkę karpacką, traszkę górską a także prawie 100 gatunków ptaków lęgowych, np. bociana czarnego, orlika krzykliwego, węża krótkopalczastego i puszczyka długoogonowego. Wielkim atutem lasów Wyhorlatu jest obecność dzikich zwierząt – wilków, rysi, dzikich kotów i nawet niedźwiedzi.
Tekst opracowano na podstawie https://chkovihorlat.sopsr.sk/
Wycieczka na rowerach elektrycznych
Mam nadzieje, że udało się troszkę przybliżyć teren po jakim będziemy się poruszać.
Z pewnością będziemy mieć dużo kontaktu z przyrodą i naturą, co pomimo wysyłku fizycznego, sprzyja odpoczynkowi, zwłaszacza mnetalnemu ;). Wszak zielony kolor uspokaja a poruszać się będziemy głównie pośród lasów. Obszar jest słabo zaludniony a ilość uczestników na wycieczce kameralna. Jazda na rowerach elektrycznych pozwala na zachowanie siły i energii a więc i zwiedzanie jest przyjemniejsze. Spora część trasy wiedzie po dawnych nasypach kolejki wąsktorowej, która jeździła tu w XVIII wieku.
Poglądowa trasa naszej wycieczki:
Szczegóły wycieczki oraz formularz zgłoszeniowy znajduje się pod tym linkiem: Wycieczka rowerowa nad słowackie Morskie Oko i kraine wygasłych wulkanów
Nabliższe wycieczki rowerowe:
Słowackie Bieszczady w jeden dzień na rowerach elektrycznych
Termin: 11.05.2025 r.
Wycieczka rowerowa nad słowackie Morskie Oko i krainę wygasłych wulkanów
Termin: 16-18.05.2025 r.
Wycieczka rowerowa przez słowackie Bieszczady
Termin: 28 – 29.06.2025 r.
Wszystkie oferty na: Wycieczki rowerowe po Bieszczadach i nie tylko