Na połoninie pierwsze kwiatki goryczki trojeściowej rychło zwiastują zbliżającą się jesień. Rzucają się w oczy z daleka dzięki intensywnym niebiesko – granatowym kwiatom. W Polsce jest pospolita w całym paśmie Karpat oraz w Karkonoszach.
Górale zwą ją świecznikiem, ze względu na to, iż kwiat swoim wyglądem nieco przypomina kościelne świeczniki.
Nazwa goryczka pochodzi od gorzkich substancji wydzielanych przez te rośliny. Z powodu tych związków goryczkę trojeściową uważa się też za roślinę trującą – gdyż rzeczywiście większe dawki niż lecznicze wywołują silne podrażnienie układu pokarmowego i dają one objawy zatrucia. Z tego samego powodu czyli gorzkiego smaku nie jedzą jej zwierzęta. Ale pozyskuje się jej kłącza w celach leczniczych. Pobudzają one apetyt, pomagają na niestrawność, wzdęcia i zgagę. Są żółciopędne, zwiększają perystaltykę jelit, przyśpieszają przemianę materii i regulują wypróżnienia.
W kwestii dawnych wierzeń i obrzędów o goryczce w opracowaniu pt. „Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ludowych Słownik Adama Fischera” czytamy: „…W dawnych źródłach polskich szczególnie dziwne są relacje Albertusa (św. Alberta), który opowiada, że przy świetle kagańca, do którego dołożono obok goryczki krew samca dudka, widzi się ludzi do góry nogami, a także przy świetle ognia, do którego włożyło się te składniki, zdaje się, że gwiazdy biegają i z sobą wojują, a człowiek, któremu pomazano tym pod nosem, ucieka przejęty strachem…”. Goryczce przypisywano cudowne właściwości, w Hrubieszowskim i na Ukrainie miała moc odstraszania diabłów. Często święcono ja na Matki Boskiej Zielnej a poświęconym zielem okadzano izby aby uchronić się od złego.
Masz pytania – dzwoń +48 513 108 175 i pisz ela@swobodnewycieczki.pl
Podobne oferty: Na bieszczadkich połoninach , Wycieczka szkolna: Bieszczadzki Park Narodowy Level Expert
Zapraszam na wspólne wędrowanie po bieszczadkich połoninach 😉