Sanok, zagórz i komańcza

Sanok to miasto, które kojarzone jest z postacią Zdzisława Beksińskiego, skansenem i bogatą kolekcją ikon. Wycieczkę warto zacząć od zwiedzania największego pod względem ilości zebranych eksponatów Muzeum Budownictwa Ludowego czyli skansenu. Znajdą tu Państwo wiernie odwzorowane miasteczko Galicyjskie a także drewniane chyże, cerkwie i inne budynki. Po krótkim spacerze po najstarszej części miasta ze słynną ławeczką dzielnego Wojaka Szwejka czas na odwiedziny Muzeum Historycznego, zlokalizowanego w zamku. To tutaj znajduje się jedna z najbogatszych kolekcji ikon w Polsce a także największy zbiór prac znanego polskiego artysty Zdzisława Beksińskiego.

Będąc w Zagórzu, często określanego Bramą Bieszczad warto wybrać się ścieżką pokrywającą się z drogą krzyżową wykonaną przez podkarpackich artystów do monumentalnych ruin klasztoru oo. Karmelitów Bosych. Ze wzgórza rozpościera się piękna panorama na miasteczko i okoliczne tereny. W 2021 roku w klasztorze otwarto nowoczesne Centrum Kultury Foresterium, które umieszczono w dawnym foresterium, czyli miejscu gdzie niegdyś przyjmowano Gości. Na terenie Centrum znajduje się kawiarnia, organizowane są spotkania kulturalne, warsztaty a całość wyposażona została w szereg ciekawostek mulitemedialnych. 

Jadąc w kierunku Komańczy warto zatrzymać się w Szczawnem by zwiedzić ciekawą cerkiew prawosławną Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy z charakterystycznym zielonym dachem.

Z kolei Komańcza to wieś nierozerwalnie związana z postacią kardynała Stefana Wyszyńskiego, który był więziony w klasztorze sióstr Nazaretanek. Obecnie znajduje się tu udostępniona do zwiedzania przez turystów do zwiedzania Izba Pamięci, poświęcona Prymasowi Tysiąclecia.

Specyfikacja
wycieczki

Najważniejsze informacje

Wycieczka dla

Rodzin z dziećmi, seniorów, miłośników kultury i zabytków

Czas trwania wycieczki

4-8 godz.

Stopień trudności

Łatwa

Cena od

30 zł/os.

Cena dla grupy min. 45 os.

Z

W cenie wycieczki

Usł. przewodnika, ubezpieczenie NNW, parkingi.

Zapytaj o indywidualną wycenę

Odkywaj Bieszczady w swoim własnym stylu  z pomocą przewodnika i specjalnie przygotowanego planu wycieczki. Sam zaprojektuj swoje wspomnienia z Bieszczad.

Zaznacz dodatkowe atrakcje możliwe do zrealizowania przy tej wycieczce

3 + 2 =