Rzeszów – stolica Podkarpacia
Stolicą Podkarpacie jest Rzeszów – miasto nazywane Stolicą Innowacji. Warto je zobaczyć bowiem łączy ono w sobie bogatą historię a także nowoczesność. Poniżej propozycja programu podczas którego zobaczymy nie tylko Rzeszów ale także i okoliczne atrakcje.
Przykładowy program:
DZIEŃ 1 RZESZÓW – stolica innowacji
Rzeszów to stolica innowacji bowiem sprzyja postępowi, rozwojowi i szukaniu nowatorskich rozwiązań.
Spacer po zabytkowej Starówce, na której zobaczymy m.in. Ratusz oraz urokliwe XIX-wieczne kamienice. Warto połączyć go ze zwiedzaniem podziemi, w których aspekty historyczne połączono z nowoczesną techniką. Nie tylko najmłodszym ale i dorosłym polecamy zwiedzić Muzeum Dobranocek, w którym zebrano lalki kukiełkowe oraz inne przedmioty ściśle związane z dobranockami. To z pewnością będzie sentymentalny powrót do dzieciństwa.
Niepodal Rynku znajduje się letni Pałac Lubomirskich, który co prawda nie jest obiektem udostępnionym do zwiedzania ale warto zobaczyć go choćby z zewnątrz. Obok niego znjaduje się Fontanna Multiemdialna, która wieczorową porą przyciąga mieszkańców i turystów by zobaczyć niesamowity spektakl żywiowłów – wody, światła i dźwięku.
Kolejne miejsca, które warto będąc w Rzeszowie odwiedzić to bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z 1629 r. Wystrój reprezentuje styl renesansu i wczesnego baroka oraz bardzo bogate dekoracje charakterystyczne dla plastyki rokoka. Najważniejszym i najcenniejszym zabytkiem bazyliki jest figura Madonny z Dzieciątkiem, która została wykonana z drewna lipowego w kręgo krakowskiej szkoły Wita Stwosza. Dookoła sanktuarium znajdują się Ogrody Bernardyńskie, które są doskonałym miejscem do odpoczynku. Obok nich dojrzymy najsłynniejszy pomnik w Reszowie – dwufasadowy monument Czynu Rewolucyjnego stojący od 1974 w centralnym punkcie komunikacyjnym miasta.
Na obrzeżach Rzeszowa – nieopodal Portu Lotniczego Jasionka znajduje się Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”. To miejsce jest idealne nie tylko dla dzieci i młodzieży ale także i dorosłych. Na 3 tys. m kw. utworzono ekspozycje obejmujące prawie 200 interaktywnych eksponatów, związanych z lotnictwem, kosmonautyką, informatyką i telekomunikacją oraz szeroko rozumianą jakością życia.
DZIEŃ 2 ŁAŃCUT i okolice
W drugim dniu wycieczki udamy się do Łańcuta, w którym główną atrakcją jest Zamek Lubomirskich i Potockich. Został on wybudowany w drugiej połowie XVII w. i jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomicie utrzymach i wystrojonych wnętrz przez co są one zaliczane do najpiękniejszych w Polsce. Wyróżnia je także imponująca kolekcja pojazdów konnych, największa kolekcja ukraińskiej sztuki sakralnej w Polsce (ponad 1000 Ikon) oraz storczykarnia. Otoczenie Zamku stanowi zagospodarowany Park zamkowy.
Markowa – wieś oddalona od Łańcuta o około 1o km, w którym znajduje się Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów. Jak sama nazwa wskazuje jest to miejsce upamiętniające Polaków, którzy podczas okupacji niemieckiej podjęli się pomocy Żydom. We wnętrzu możemy zobaczyć historię Ratujących i Ratowanych, m.in. rodziny Ulmów, którzy dali schronienie ośmiorgu Żydom, za co 24 III 1944 r. zostali rozstrzelani.
Leżajsk – to jedno z najstarszych miast w połoduniowo – wschodniej Polsce. Słynie ono przede wszystkim z grobu sławnego cadyka i produkcji piwa. Będąc tu warto pospacerować po zabytkowej starówce i zwiedzić klasztor bernardynów wraz z bazyliką Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Miejsce to uznawane jest za święte w związku z objawieniem w 1590 r. i z tego też powodu stało się znanym ośrodkiem pielgrzymkowym. Leżajsk jest także celem pielgrzymkowym dla tysięcy Żydów, którzy co roku przyjeżdżają tu by odmówić modlitwę przy grobie cadyka Elimelecha. By zobaczyć ekspozycje browarnicze warto wybrac się na zwiedzanie Muzeum Ziemi Leżajskiej.
To tylko znikoma część atrakcji jaką oferuje Rzeszowszczyzna bowiem nie sposób je wszystkie tu wymienić. By otzrymać dopasowaną ofertę proszę skorzystać z poniższego formularza.
Partner:
Specyfikacja
wycieczki
Najważniejsze informacje
Wycieczka dla
Rodzin z dziećmi, seniorów, miłośników kultury i zabytków, grupy zorganizowane
Czas trwania wycieczki
2 dni z możliwością rozbudowy o kolejne
Stopień trudności
Łatwa
Cena od
Wycena indywidualna na życzenie
W cenie wycieczki
Nocleg, usł. przewodnika, bilety wstępu, transport, ubezpieczenie NNW, parkingi.
Zapytaj o indywidualną wycenę
Odkywaj Bieszczady w swoim własnym stylu z pomocą przewodnika i specjalnie przygotowanego planu wycieczki. Sam zaprojektuj swoje wspomnienia z Bieszczad.