Pikuj – najwyższy szczyt Bieszczadów!
Niewiele osób wie, że Bieszczady to góry, które znajdują się po stronie polskiej ale również słowackiej i ukraińskiej. Największa ich część jest na Ukrainie. To tzw. Bieszczady Wschodnie.
Pikuj (1407 m) znajdujący się na Ukrainie jest najwyższym szczytem całego pasma Bieszczad!
Choć szczyt zdaje się być na wyciągnięcie ręki to jednak przejście graniczne z Ukrainą powoduje, że czasami robi się z tego wyprawa. Ale na szczęście Pikuj można zdobyć w ciągu jednego dnia!
Ramowy program:
Wyjeżdżamy we wczesnych godzinach porannych, przekraczamy przejście graniczne w Krościenku i dalej przez Rozłucz oraz Turkę udajemy się pod sam szczyt do miejscowości Husne Wyżne. Stąd rozpoczniemy wędrówkę na Pikuj, która zajmie nam około 3 godziny.
Z Pikuja rozpościera się naprawdę imponująca panorama. Stąd możemy podziwiać nie tylko całą jej grań ale i polskie Bieszczady, Zakarpacie, masyw Borżawy ze Stohem i Wielkim Wierchem, Gorgany czy Beskidy Skolskie.
Warto wspomnieć, iż całą granią Pikuja do 1772 r. przebiegała granica pomiędzy Koroną Królestwa Polskiego a Królestwem Węgier, natomiast przed II wojną światową była to południowa granicy Rzeczypospolitej Polskiej. W Husnem do dzisiaj można zobaczyć słupki graniczne!
W drodze powrotnej zatrzymamy się na obiad.
W trosce o Państwa bezpieczeństwo wycieczki prowadzą doświadczeni przewodnicy górscy często będący również ratownikami GOPR.
Wycieczka jednodniowa jest męcząca dlatego proponuję wyjazd 2-dniowy z noclegiem u gospodarzy. To wyjątkowa okazja by poznać ludność tam mieszkającą. Spróbujemy regionalnego jadła i kąpieli w czanach. Chętni będą mogli skorzystać również z apiterapii. Polecam również przejazd „elektryczką” czyli ukraińskim pociągiem na trasie Sianki – Wołosianka gdzie pokonując kilka wiaduktów kolejowych i tuneli będziemy mogli podziwiać ukraińską jak i polską część Bieszczadów.
Z powodu trwającej wojny na Ukrainie (od 24.02.2022 r.) wycieczkę organizujemy jedynie na własną odpowiedzialność. Nie działają tam bowiem żadne ubezpieczenia! Przy granicy z Polską nie toczą się żadne walki obronne i jest tu całkiem bezpiecznie. Aczkolwiek trzeba pamiętać mimo wszystko, że kraj jest w stanie wojny …
Ważne informacje przed wyjazdem:
- By przekroczyć granicę z Ukrainą należy mieć ważny paszport.
- Po przekroczeniu granicy zmieniamy czas – przesuwamy wskazówki zegara do przodu o jedną godzinę.
- Obowiązującą walutą jest hrywna. Wymiany dokonamy na granicy.
- Granica z Ukrainą to zarazem zewnętrzna granica Unii Europejskiej i należy liczyć się ze skrupulatną kontrolą i niejednokrotnie wydłużonym czasem oczekiwania.
Wybierając się w góry zadbaj o odpowiedni strój i wyposażenie:
LATO:
mały plecak, nakrycie głowy (czapka z daszkiem), bluza i i kurtka przeciwdeszczowa na wypadek załamania pogody, buty górskie najlepiej z cholewką powyżej kostki, odpowiednia ilość wody, bułka czy też drożdżówka, coś słodkiego.
ZIMA:
Ciepła czapka, rękawice (dobrze mieć też zapasowe w plecaku), ciepła kurtka i spodnie, herbata w termosie, bułka czy też drożdżówka, coś słodkiego. Górską wędrówkę ułatwiają narty skiturowe oraz rakiety śnieżne.
Zobacz też ofertę wycieczki do Lwowa.
Specyfikacja
wycieczki
Najważniejsze informacje
Wycieczka polecana dla
Wytrawnych piechurów jak i osób ze słabszą kondycją, osób lubiących tereny mało skażone cywilizacją, poszukiwaczy przygód
Długość wycieczki
ok. 12 godz.
Stopień trudności
Średnia
Cena od
100 zł/os.
W cenie
Usł. Przewodnika, ubezpieczenie KL i NNW, opłaty graniczne i drogowe
Zapytaj o indywidualną wycenę
Odkywaj Bieszczady w swoim własnym stylu z pomocą przewodnika i specjalnie przygotowanego planu wycieczki. Sam zaprojektuj swoje wspomnienia z Bieszczad.