Na najwyższy szczyt bieszczadów – pikuj!

Niewiele osób wie, że Bieszczady to góry, które znajdują się po stronie polskiej ale również słowackiej i ukraińskiej. Największa ich część jest na Ukrainie. I to szczyt Pikuj (1407 m) znajdujący się u naszych wschodnich sąsiadów jest najwyższym szczytem całego pasma!

Wycieczka na Pikuj nie jest trudna, choć szczyt zdaje się być na wyciągnięcie ręki to jednak przejście graniczne z Ukrainą powoduje, że czasami robi się z tego wyprawa. Ale na szczęście Pikuj można zdobyć w ciągu jednego dnia!

Wyjeżdżamy we wczesnych godzinach porannych, przekraczamy przejście graniczne w Krościenku i dalej przez Rozłucz oraz Turkę udajemy się pod sam szczyt do miejscowości Husne Wyżne. Stąd rozpoczniemy wędrówkę na Pikuj, która zajmie nam około 3 godziny.

Z Pikuja rozpościera się naprawdę imponująca panorama. Stąd możemy podziwiać nie tylko całą jej grań ale i polskie Bieszczady, Zakarpacie, masyw Borżawy ze Stohem i Wielkim Wierchem, Gorgany czy Beskidy Skolskie.

Warto wspomnieć, iż całą granią Pikuja do 1772 r. przebiegała granica pomiędzy Koroną Królestwa Polskiego a Królestwem Węgier, natomiast przed II wojną światową była to południowa granicy Rzeczypospolitej Polskiej. W Husnem do dzisiaj można zobaczyć słupki graniczne!

W drodze powrotnej zatrzymamy się na obiad.

W trosce o Państwa bezpieczeństwo wycieczki prowadzą doświadczeni przewodnicy górscy często będący również ratownikami GOPR.

Ważne informacje przed wyjazdem:

  1. By przekroczyć granicę z Ukrainą należy mieć ważny paszport.
  2. Po przekroczeniu granicy zmieniamy czas – przesuwamy wskazówki zegara do przodu o jedną godzinę.
  3. Obowiązującą walutą jest hrywna. Wymiany dokonamy na granicy.
  4. Granica z Ukrainą to zarazem zewnętrzna granica Unii Europejskiej i należy liczyć się ze skrupulatną kontrolą i niejednokrotnie wydłużonym czasem oczekiwania.

Wybierając się w góry zadbaj o odpowiedni strój i wyposażenie:

LATO:

mały plecak, nakrycie głowy (czapka z daszkiem), bluza i i kurtka przeciwdeszczowa na wypadek załamania pogody, buty górskie najlepiej z cholewką powyżej kostki, odpowiednia ilość wody, bułka czy też drożdżówka, coś słodkiego.

ZIMA:

Ciepła czapka, rękawice (dobrze mieć też zapasowe w plecaku), ciepła kurtka i spodnie, herbata w termosie, bułka czy też drożdżówka, coś słodkiego. Górską wędrówkę ułatwiają narty skiturowe oraz rakiety śnieżne.

Specyfikacja
wycieczki

Najważniejsze informacje

Wycieczka polecana dla

Wytrawnych piechurów jak i osób ze słabszą kondycją, osób lubiących tereny mało skażone cywilizacją, poszukiwaczy przygód

Długość wycieczki

ok. 12 godz.

Stopień trudności

Średnia

Cena od

100 zł/os.

Z

W cenie

Usł. Przewodnika, ubezpieczenie KL i NNW, opłaty graniczne i drogowe

Zapytaj o indywidualną wycenę

Odkywaj Bieszczady w swoim własnym stylu  z pomocą przewodnika i specjalnie przygotowanego planu wycieczki. Sam zaprojektuj swoje wspomnienia z Bieszczad.

Zaznacz dodatkowe atrakcje możliwe do zrealizowania przy tej wycieczce

13 + 2 =