Na najwyższy szczyt bieszczadów – pikuj!
Niewiele osób wie, że Bieszczady to góry, które znajdują się po stronie polskiej ale również słowackiej i ukraińskiej. Największa ich część jest na Ukrainie. I to szczyt Pikuj (1407 m) znajdujący się u naszych wschodnich sąsiadów jest najwyższym szczytem całego pasma!
Wycieczka na Pikuj nie jest trudna, choć szczyt zdaje się być na wyciągnięcie ręki to jednak przejście graniczne z Ukrainą powoduje, że czasami robi się z tego wyprawa. Ale na szczęście Pikuj można zdobyć w ciągu jednego dnia!
Wyjeżdżamy we wczesnych godzinach porannych, przekraczamy przejście graniczne w Krościenku i dalej przez Rozłucz oraz Turkę udajemy się pod sam szczyt do miejscowości Husne Wyżne. Stąd rozpoczniemy wędrówkę na Pikuj, która zajmie nam około 3 godziny.
Z Pikuja rozpościera się naprawdę imponująca panorama. Stąd możemy podziwiać nie tylko całą jej grań ale i polskie Bieszczady, Zakarpacie, masyw Borżawy ze Stohem i Wielkim Wierchem, Gorgany czy Beskidy Skolskie.
Warto wspomnieć, iż całą granią Pikuja do 1772 r. przebiegała granica pomiędzy Koroną Królestwa Polskiego a Królestwem Węgier, natomiast przed II wojną światową była to południowa granicy Rzeczypospolitej Polskiej. W Husnem do dzisiaj można zobaczyć słupki graniczne!
W drodze powrotnej zatrzymamy się na obiad.
W trosce o Państwa bezpieczeństwo wycieczki prowadzą doświadczeni przewodnicy górscy często będący również ratownikami GOPR.
Ważne informacje przed wyjazdem:
- By przekroczyć granicę z Ukrainą należy mieć ważny paszport.
- Po przekroczeniu granicy zmieniamy czas – przesuwamy wskazówki zegara do przodu o jedną godzinę.
- Obowiązującą walutą jest hrywna. Wymiany dokonamy na granicy.
- Granica z Ukrainą to zarazem zewnętrzna granica Unii Europejskiej i należy liczyć się ze skrupulatną kontrolą i niejednokrotnie wydłużonym czasem oczekiwania.
Wybierając się w góry zadbaj o odpowiedni strój i wyposażenie:
LATO:
mały plecak, nakrycie głowy (czapka z daszkiem), bluza i i kurtka przeciwdeszczowa na wypadek załamania pogody, buty górskie najlepiej z cholewką powyżej kostki, odpowiednia ilość wody, bułka czy też drożdżówka, coś słodkiego.
ZIMA:
Ciepła czapka, rękawice (dobrze mieć też zapasowe w plecaku), ciepła kurtka i spodnie, herbata w termosie, bułka czy też drożdżówka, coś słodkiego. Górską wędrówkę ułatwiają narty skiturowe oraz rakiety śnieżne.
Specyfikacja
wycieczki
Najważniejsze informacje
Wycieczka polecana dla
Wytrawnych piechurów jak i osób ze słabszą kondycją, osób lubiących tereny mało skażone cywilizacją, poszukiwaczy przygód
Długość wycieczki
ok. 12 godz.
Stopień trudności
Średnia
Cena od
100 zł/os.
W cenie
Usł. Przewodnika, ubezpieczenie KL i NNW, opłaty graniczne i drogowe
Zapytaj o indywidualną wycenę
Odkywaj Bieszczady w swoim własnym stylu z pomocą przewodnika i specjalnie przygotowanego planu wycieczki. Sam zaprojektuj swoje wspomnienia z Bieszczad.